A vadon élő lovak napjuk 95% -át legeléssel, a többi időt alvással, játékkal és egymás ápolásával töltik. A vadon élő lovak időbeosztásában nincs jelen a napi intenzív edzés, a galopp, a több akadályon történő ugrás, vagy a díjlovaglás magasabb feladatai, sem a hosszú ideig tartó túralovaglások. Ezek azonban manapság a versenyhajtók, a díjugratók, a lovastusa, a díjugratás és a túralovaglás, és akár sok hobbiló képzési programjaihoz és feladataihoz hozzá tartoznak. Bár tudtommal nem vizsgálták, de szerintem nagy valószínűséggel igaz lenne, hogy a vadon élő lovak nem szenvednek súlyosan vagy olyan általánosan ízületi problémáktól, mint háziasított és képzett társaik.
Manapság azonban a lovakat sokféle ízületi sérülés vagy probléma érintheti és ezek kezelése a súlyosság függvényében széles körű lehet – masszázstól, esetleg hidroterápián át az ízületbe beinjekciózott gyógyszerek alkalmazásáig terjedhet. Lótartóként a napi rutin részeként fontos az ízületek állapotára is figyelni, hogy bármilyen rendellenességet a lehető legkorábban észlelhess. A jelek közé tartozhat a végtag melegsége, duzzanat, fájdalom mozgás közben vagy a hajlítás során és a sántaság, amelyet eredményezhet akár már a csontozat kóros elváltozása is.
A lábak, ugyanúgy, mint a paták napi ellenőrzése, legyen a napi ápolási rutin része. A lótenyésztők, lótartók és lovasoktatók számára célszerű a probléma első jelére az állatorvosukkal konzultálni, hogy meghatározzák az ízületi fájdalom és sántaság okait, hiszen a szakember tanácsot adhat a problémával kapcsolatosan és tájékoztatni tud a kezelési lehetőségekről is.
A lovak esetében a megszakított csont összeköttetésű mozgékony (szinoviális) ízületek azok, amelyek leggyakrabban problémákat okoznak. Ezekben az ízületben a csontvégeket ízületi porc borítja, amely a mozgás közben fellépő erőket elnyeli. Nem szabad elfelejteni, hogy a lovak testsúlyához képest nagyon kis ízületi felszínen oszlik el a súlyuk és sokszor olyan mozgások során, ahol egy végtag kapja a teljes terhelést – pl. galopp és ugratás során. A korral együtt az ízületi porcok rugalmassága csökken. Ha az ízületek kenése nem megfelelő, akkor a mozgás közbeni súrlódás okozhatja az ízületi porcok kopását.
Az egészséges ízületek a lovak „lengéscsillapító” rendszerét alkotják, a porc és a szinoviális folyadék kenésként szolgálnak a komplex ízület, a porcok, szalagok, inak és csontok védelmére. A porcszövet porcsejtekből (kondrocita) és sejtközötti állományból (mátrix) áll. Mivel a porcnak nincs vérkeringése, az ízületi folyadék teszi lehetővé az alapvető tápanyagok bejutását, hogy azok elősegítsék a porc regenerálódását.
Az ízületi folyadék egyik legfontosabb összetevője a hialuronsav, amely hozzájárul a kötőszövet rugalmasságához. Nem fertőző, de súlyosabb gyulladás esetén az ízületnek a hialuronsavval történő beinjekciózása gyakran csökkenti a gyulladást, mivel az ízületbe való befecskendezés során a hialuronsav az ízületi folyadékon belül molekulák hosszú láncait hozza létre, és védőhálót hoz létre az ízületi üregen belül, ami pedig megakadályozza a gyulladásos molekulák hatásának kialakulását, és gátolja a gyulladásos sejtek mozgását.
Amikor az ízület sérül, pl. gyulladt, az ízületet körülvevő szerkezetek megduzzadnak, ez belső súrlódást eredményez. A gyulladás negatívan befolyásolja az ízületnek a szinoviális folyadékot termelő képességét, ami alacsonyabb minőségű hialuronsav termelést eredményez. A csökkent mennyiségű, kis méretű hialuronsav molekulák már képtelenek lesznek az ízület integritásának fenntartására, ez gyulladáshoz vezethet, az ízületi porc feltöredezik, csökken a funkciója és fájdalom jelenik meg az ízületben mozgáskor. Emellett még a gyulladás következtében megjelennek az ízületi porcot lebontó enzimek, ezek tovább fokozzák a gyulladást és tovább bontják a porc felszínt. Ez már kenőanyag hatását elveszítve, kevésbé hatásos, ezért erősödik a súrlódás az ízületi üregen belül, ami a porc pusztulásához vezethet. Ez a porckopás, artrózis (DJD).
Bár az ízületek általános kopását nem lehet megakadályozni, de lehet késleltetni, vagy a kopás mértékét csökkenteni. Nem csak a sérülést követő regenerálódási időszak alatt hasznosak, alkalmazásuk folyamatosan ajánlatos, az intenzív sport tevékenységet végző lovaknak és embereknek is.
A közelmúltban nagymértékben megnőtt a piacon lévő kiegészítő termékek száma, amelyek számos olyan tápanyagot tartalmaznak, amelyek elősegítik az ízületi porcok egészségének megőrzését és regenerációjának felgyorsítását. A humán és a lovas tudományos kutatások eredményei elősegítik, hogy a lovak esetében kiegészítő takarmányokkal, embereknél étrend-kiegészítőkön keresztül támogathassuk azokat az állapotokat, amelyeket ’degeneratív ízületi betegségek’ néven ismerünk. Ilyen az arthritisz (osteoarthritis) és artrózis (osteoarthrosis).
Ezeket a támogató tápanyagokat globálisan ’chondroprotektív’ anyagoknak nevezzük, amelyek kedvező hatását a kondroitin és glükózamin biztosítja, melyek az egészséges porcszövet alkotóelemei, így beépülve az ízületi porcba, támogatják a megfelelő tápanyagellátást, lassítják a porc további pusztulását, és az alábbi tulajdonságok közül egyet vagy akár többet is tartalmaznak.
- A szinoviális membrán gyulladásának csökkentése (synovitis).
- A hialuronsav szintézisének növelése olyan szinergikus sejtek segítségével, amelyek javítják a kenést, emellett javíthatják a tápanyagok felszívódását is.
- A porc-mátrix vegyületek termelődéséhez stimulálja a porcsejteket (kondrocitákat).
- Csökkentse az ízületi fájdalmat (gyulladáscsökkentő hatás).
- Megakadályozza a porcbontó enzimek működését.
A szervezet hatalmas kapacitással és regenerálódási képességgel rendelkezik, amennyiben hozzájut a visszaépüléshez szükséges megfelelő mennyiségű alkotórészhez, például a takarmányon, manapság inkább a takarmány kiegészítőkön keresztül. Normál körülmények között a felépülés egyensúlyban marad a sérülésekkel szemben. Ha ez az egyensúly eltolódik, és a szervezet már nem képes olyan mértékben a felépítésre, akkor jelennek még a váz- és izomrendszer patológiás elváltozásai, amelyek végső soron a sántasághoz vezetnek.
Bár sajnos nem tudjuk kiküszöbölni mindazokat a tényezőket, amelyek problémákat okozhatnak, vannak olyan dolgok, amelyeket az esetek számának és súlyosságának csökkentése érdekében tehetünk.
- Takarmányozás – A csikó egészsége már a vemhes kanca megfelelő takarmányozásával kezdődik. Aztán a fiatal lovak túletetése ugyanolyan káros lehet, mint az alultápláltság, mivel a fejlődésben lévő ízületek, inak és szalagok nem rendelkeznek elég erővel a többlet súly hordozására. Ez a ló számára – főleg későbbi sportkarriere esetén – komoly problémákat okozhat. Minden lovat az életkorának, szükségletének és életszakaszának megfelelő takarmányozásban kell részesíteni, a számára szükséges ásványi anyag-, nyomelem- és vitamin kiegészítéssel.
- Bemelegítés – Mindig legyen időd bemelegíteni és lesétáltatni a lovadat. A bemelegedés eltérő időt vesz igénybe az egyes lovak esetében. Itt is figyelembe kell venni az életkort, a lovad állapotát és edzettségét, valamint a tervezett munkát. A masszázst és a nyújtásokat is használhatod bemelegítéshez.
A lónak alkalmasnak kell lennie a számára felállított feladat elvégzésére. Ha csak hetente egyszer mész ki egy könnyű lovaglásra, akkor ne várd tőle, hogy egy rendszeres napi munkában lévő sportló teljesítményét hozza. - Rendszeres munka és kondícióépítés – A napi edzés jót tesz a lovad ízületeinek is. Serkenti a porcsejteket (kondrocitákat), erősíti az ínszalagokat. A jó izomtónus segít stabilizálni az ízületeket. Ha lehetőséged van, tartsd a lovad oly módon, hogy tudjon szabadon mozogni és fajtársaival játszani. Az izmok, a szalagok és az inak hónapokig alkalmazkodnak az új típusú feladatokhoz. Az állóképesség gyorsabban alakul ki, mint azt az ízületek követni tudják. A tömeg, a csontozat és a kötőszövetek fejlődése is követi a kondíció alakulását. A hát és nyaki részre történő izomzat kiépülése is hónapokig tartó folyamat, amely látványos eredményt hoz. Az ízületek fejlődése nem látványos, ezért gondolni kell rá és lehetőség szerint támogatni.
- Mechanikai védelem – Ma már nagyon sokféle védőfelszerelés is elérhető, fáslik, ínvédők, szállító kamáslik. Problémás ízületek számára már léteznek melegen tartó vagy hűtőgéles ínvédők is. Itt is vannak olyan szempontok, amelyre célszerű gondolni, hogy pl. a duzzadt ízület ne feszüljön bele, hogy a keringést ne korlátozza az adott végtagban. Jó, ha választáskor a szellőzésre és tisztíthatóságra is gondolunk, hiszen a meleg, nedves körülmények jó táptalajai a baktériumoknak, és könnyen alakulhat ki csüdsömör, vagy egyéb fertőzés.
A cikk folytatásában az ízületi kiegészítők konkrét összetevőiről és hatásukról olvashattok – “Melyek az ízületi kiegészítők legfontosabb anyagai” címmel.