Az idős lovak megkülönböztetett helyet foglalnak el szívünkben, és megérdemlik a maximális törődést. Az öregedés az ő esetükben is egyedi, csakúgy, mint az embereknél. Míg egyes idősebb lovak húszas éveikben is egészséges és aktív életet élnek, mások az öregedés jeleit mutathatják már tizenéves koruk közepére. Akár nyugdíjas, akár még mindig versenyben lévő ló, az ő takarmányozásukat nem lehet általánosítani, esetükben az egyik legfontosabb az egyéni igények figyelembevétele.
Mikortól idős egy ló?
Beszélhetünk kronológiai életkorról, tehát a ló naptári években mért életkoráról, vagy fiziológiai életkorról, az öregedés fizikai jeleit alapul véve.
A valóságban ez nagyon is egyedi és egyéni, a legtöbb tulajdonos a kronológiai és a fiziológiai életkor kombinációját használja annak megítélésére, hogy lova megöregedett-e és emiatt takarmányváltásra vagy tartásmódban történő változtatásra van-e szüksége.
A takarmányozásban az első változtatás jellemzően a senior lótápra való váltás. Az idősebb lovaknak készült takarmányok általában több és jó minőségű fehérjét tartalmaznak az izomtónus támogatása érdekében, valamint magasabb bennük a vitaminok és ásványi anyagok szintje és gyakran könnyebben rághatóak.
Az idős lovak számára előnyös lehet ugyanaz a vitamin- és ásványianyag-szükségletet kielégítő étrend, amit korábban is kaptak. A vitaminoknak is fontos szerepe van. Az E-és a C-vitamin például kulcsszerepet játszik az immunrendszer egészségének támogatásában, utóbbi a légúti egészség megőrzésében is. Jellemzően az idősebb lovaknak készült tápok tartalmaznak még az ízületek, illetve az emésztőrendszer egészségét támogató fontos összetevőket, pre- és probiotikumokat.
Aggodalom No. 1.: súlyvesztés
Az idős lovak számos okból lefogyhatnak, ezért fontos elsőként kizárni a betegségeket, illetve fogászati problémákat. A fogászati problémák az öregedés egyik legismertebb problémakörébe tartoznak: az elhasználódott fogak, a fogak közötti hézagok (diastema), az ínygyulladás és az állkapocs ízületi gyulladása is előfordulhat. Az idősebb lovaknak gyakoribb fogászati ellenőrzésekre lehet szükségük állatorvosuktól. Fontos, hogy lótartóként figyelj az esetleges fájdalomra vagy rágási nehézségekre. A fogproblémákat onnan is felimerheted, hogy az idősebb, érzékeny fogakkal rendelkező lovak nem szívesen isznak hideg vizet, ezért próbálj meleg vizet önteni nekik és meleg vizet használj a takarmány nedvesítésére vagy áztatására is. A csökkentett vízbevitel növeli a kólika kockázatát, különösen az istállóban tartott lovaknál.
Egészséges, jó fogakkal rendelkező lovaknál a takarmányozásnak arra kell összpontosítania, hogy annyi és olyan takarmányt biztosítson, amennyit a ló megeszik, és elegendő energiát vagy „kalóriát” biztosít, de nem okoz túlsúlyt.
Apropó, túlsúly: nem minden idős ló hajlamos a fogyásra! Az elhízás is számos egészségügyi kockázatot hordoz a lovak minden korosztályában, és tovább súlyosbíthatja az öregedéssel kapcsolatos problémákat, beleértve az ízületi túlterhelést is.
Aggodalom No. 2.: keményítő
A kutatások kimutatták, hogy a magas keményítő- és/vagy cukortartalmú takarmány a lovaknál is túlzott inzulinválaszhoz vezethet, még egészséges idős lovakban is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az alacsony vagy korlátozott mennyiségű keményítőt és cukrot tartalmazó takarmányok kiválasztása minden idős ló számára előnyös lehet, még akkor is, ha kórtörténetében nem szerepel laminitisz vagy Cushing kór. Proaktívnak lenni mindig a legjobb stratégia.
Aggodalom No. 3.: ízületek
A végtagok merevsége és az ízületek gyulladása kényelmetlenné teheti a ló életét. Az életkor előrehaladtával mindannyian egy kicsit merevebbek leszünk, de az általános ízületi betegségekből adódó állandó fájdalom befolyásolhatja az étvágyat és az általános viselkedést, ezért ilyen esetben fontos a fájdalom menedzselése gyógyszerekkel vagy gyógyhatású készítményekkel.
Figyelj azokra a lovakra, amelyek állandóan szunyókálnak, míg mások legelnek, mivel a krónikus ízületi gyulladás (vagy más alapbetegség) fájdalma miatt ezek a lovak gyakran úgy érzik, hogy nem tudnak lefeküdni és pihenni. A táplálékkiegészítők segíthetnek az idősebb lovak ízületi egészségének megőrzésében. Ezeket kúraszerűen vagy szükség szerint folyamatosan is lehet etetni.
Aggodalom No. 4.: hőmérséklet
Az idősebb lovak már nehezen tudják szabályozni testhőmérsékletüket, és az emberekhez hasonlóan érzékenyebbek lehetnek a melegre és a hidegre, ahogy öregszenek. Készülj fel arra, hogy gyakrabban kell cserélned lovad takaróit télen az időjárás szerint, gondoskodj beállóról, szükség esetén nyírd meg, vagy fürdesd gyakran a melegben.
A túlhevülés csökkentheti az étvágyat, különösen a Cushing kóros (PPID) lovaknál, és szintén hozzájárulhat a fogyáshoz – ahogy a túl hideg is.
Aggodalom No. 5.: társak
Tudod, hogy lovad társas lény, de ahogy öregszik, a fiatalabb lovak elnyomhatják, ami azt jelenti, hogy nem jut elég takarmányhoz, vízhez vagy nem tud behúzódni a beállóba és megfelelően pihenni. Fontos, hogy gondosan válassz legelő- vagy karámtársakat, figyelj az összezördülések jeleire, és szükség esetén etesd külön a lovakat.
Végül néhány javaslat idősödő lovad takarmányozásához:
- Tegyél aprított szénát a takarmányhoz a rágási idő növelése érdekében. Figyelem! Diastéma estén nem ajánlott.
- Azok a lovak esetében, akiknek már szinte nincs foguk, alapvető fontosságú abrak helyett mash etetése.
- Egyes termékek teljes szénapótlóként alkalmasak takarmányozásra (pl. szénapellet, aprított széna), míg mások csak részleges szénapótlóként (pl. lucernapellet, aprított lucerna). A szénapótló etetését ideális esetben legalább napi négy alkalomra kell elosztani és a lónak megfelelő időt kell biztosítani az elfogyasztásához.