A takarmányozás az alapja, hogy lovad egészséges, boldog legyen és képességei szerint teljesítsen. Ebben a cikksorozatban olyan információkat gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével jobban megértheted a takarmányozás fontosságát és hasznosíthatod a benne rejlő erőt. Garantáltan találsz benne olyan információt, ami alapján lovad takarmányozását tudatosabban tudod megtervezni. Ezúttal az emésztőrendszer részeit és az egyes részekben zajló emésztési folyamatokat tekintjük át.
A takarmány útja az emésztőrendszerben
A ló a nem kérődző növényevők közé sorolható, emésztőrendszere a következő részekből áll:
- Száj – takarmányfelvétel, rágás
- Nyálmirigyek – táplálék nedvesítése, szénhidrátemésztés előkészítése
- Nyelőcső – táplálékot szállít a gyomorba
- Gyomor – fehérje emésztés
- A ló testméretéhez képest a gyomra nagyon kicsi, a teljes emésztőrendszerének kevesebb mint 10%-át teszi ki (kb. 5-10 liter űrtartalommal). Tehát: A ló kis gyomra azt jelenti, hogy úgy tervezte a természet, hogy folyamatosan, vagy legalábbis nagyon gyakran egyen.
- Vékonybél (patkóbél, csípőbél, éhbél) –szénhidrát-, fehérje- és zsíremésztés; a tápanyagok jelentős mértékű felszívódása itt történik.
- A lónak nincs epehólyagja, így az epe folyamatosan kerül a bélcsatornába, ennek köszönhetően a zsírok emésztése kiváló, kb. 90% hatásfokú. Fontos, hogy a ló takarmánya csak annyi keményítőt tartalmazzon, ami a vékonybélben fel tud szívódni.
- A vékonybél a ló emésztőrendszerének csaknem felét teszi ki: kb. 18-24 méter hosszú és mintegy 50 liternyi béltartalmat képes befogadni. A takarmány a vékonybélen kb. 2-4 óra alatt halad át.
- Máj és hasnyálmirigy – segítik a szénhidrátok, fehérjék és zsírok emésztését és felszívódását
- Vastagbél (vakbél, vastagbél, végbél) – víz- és elektrolit felszívás
- A vastagbél a bakteriális rostbontás fő helyszíne, részei a 25-30 liter űrtartalmú vakbél, ahol elkezdődik a rostok bontása, kb. 6-7 órát tölt itt a béltartalom, valamint a 80-100 liter nagyságú remesebél, amely a mikrobiális fermentáció fő helye, itt a béltartalom kb. 12-20 óráig állomásozik. A remesebél két „U” alakú részből áll, amelyek közül a jobb oldali nem rendelkezik felfüggesztéssel, így ha a bél elveszíti a tónusát (pl. túl nagy mennyiségű abrak hirtelen elfogyasztása, kólika, stb.) az bélhelyzetváltozással, legrosszabb esetben pedig bélcsavarodással járhat. A nagy vastagbél valójában egy emésztő (fermentáló) „kád”, a rostokat erjesztő baktériumok teszik a ló számára hasznosíthatóvá és olyan tápanyagokat termelnek, mint például az energia és a B-vitamin. A ló a rostemésztéssel termeli a testhőmérséklet fenntartására szükséges energiát is, így a téli időszakban a szénaadag megnövelésével biztosíthatod a legjobban, hogy lovad tartani tudja kondícióját.
- Ánusz – trágyázás